Program Alumni

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z
Partners in Science | Singapore Exchange

Partners in Science

  • Ayorinde Ayetiwa, Washington Iriving High School, Manhattan
  •   Mentor 1998-99: Dr. Charlotte Russell, CCNY
  • Caren Birchwood-Taylor, Jamaica Gateway to the Sciences, Queens
  •   Mentor 1999-2000: Drs Rodney Finzel & Sabrina Novick, Hofstra University
  • Monika Biro, Aurora Schools, Ohio
  •   Mentor 1999-2000: Dr Mark Steinberg, CCNY
  • H. Alexandria Bodha, LaGuardia High School, Manhattan
  •   Mentor 1999-2000: Dr Charles Drain, Hunter College
  • Marietta Cleckley, Malverne High School, Long Island
  •   Mentor 1999-2000: Dr. Nanette Wachter-Jurcsak, Hofstra University
  • Shalton Colquhoun, Mt. Vernon High School, Westchester County
  •   Mentor 1999-2000: Dr. Robert Beer, Fordham University
  • Nirmala Darmarajah, Leon Goldstein High School, Brooklyn
  •   Mentor 2000-01: Dr. N. Geacintov, New York University
  • Valentine Edobor-Osula, Jr., Fort Hamilton High School, Brooklyn
  •   Mentor 1999-2000: Dr. William Berkowitz, Queens College
  • Paul Englehart, Syosset High School, Long Island
  •   Mentor 1998-99: Dr. Victor Cesare, St. John's University
  • Judith Exler, Various schools
  •   Mentor 2003-04: Dr. Alexander Vologodskii, New York University
  • Annilesse Falzone, Council of School Supervisors and Administrators
  •   Mentor 1997-98: Dr. Ronald Birke, CCNY
  • Gregory Fisher, Ridgefield High School, Ridgefield, CT
  •   Mentor 1998-99: Dr. Yorke Rhodes, New York University
  • Kelly Iwaki, Private Industry
  •  Mentor 1998-99: Dr. Carol Stone, Stevens Institute of Technology
  • Rosa Jimenez, Washington Irving High School, Manhattan (last known)
  •   Mentor 1998-99: Dr. Horst Schulz, CCNY
  • Gregory Linn, NYC Department of Education
  •   Mentor 2003-04: Dr. Young-Tae Chang, New York University
  • Michael O'Leary, Teaching in upstate New York
  •   Mentor 1999: Dr. Harry Gafney, Queens College
  • Martin Olivieri, High School of American Studies at Lehman College, Bronx
  •   Mentor 1999-2000: Dr. Richard Franck, Hunter College
  • Vanessa Parkinson, Benjamin Bannekar Academy, Brooklyn
  •   Mentor 1997: Dr. Stacey Bent, New York University
  • Eric Paul, Bergen County Academies, New Jersey
  •   Mentor 1999-2000: Dr. Ajay Bose, Stevens Institute of Technology
  • Shanti Rywkin, The Borough of Manhattan Community College
  •   Mentor 1999-2000: Dr. Steven Wilson, New York University
  • Rodolfo Santos, High School of International Business, Manhattan
  •   Mentor 2001: Dr. John Spencer Evans, New York University
  • Ibrahim Sesay, Theodore Roosevelt High School, Bronx
  •   Mentor 1997-98: Dr. Neville Kallenbach, New York University
  • Steven Schwartz, South Side HS, Long Island
  •   Mentor 2003-04: Dr. Alexej Jerschow, New York University
  • Jerry Snowhite, Brooklyn Technical High School
  •   Mentor 1998-99: Dr. Michael Green, CCNY
  • Horace Walcott, Brooklyn Technical High School
  •  Mentor 2001-02: Professor Marc Walters, New York University
  • Jacqueline (Watt-Daniels) Ross, Marta Valle Secondary School, Manhattan
  •   Mentor 1997-98: Dr. Horst Schulz, CCNY
  • Hossein Zamani, Roosevelt Jr.-Sr. High School, Long Island
  •   Mentor 1997-98: Dr. Nanette Wachter-Jurcsak, Hofstra University

Singapore Exchange

 2011

  • Alice Wang, Anglo Chinese School (Barker Road)
  •   Mentor: Dr.

 2010

  • Valerie Yeo, National Junior College
  •   Mentor: Professor Scott Banta

2008

  • Choon Huat Lim, Innova Junior College
  • Fabiola Bernadette Lip, Anglo-Chinese Junior College

 2007

  • Lin Hoon Lee, St. Andrews Junior College
  • Rudy Ah Sen, Hwa Chong Institution
  • Yew Keong Chok, Victoria Junior College

2006

  • Susan Chew, Nanyang Girls' High
  • Daniel Lim Poh Yeong, Dunman Secondary School
  • Michael Low Kuan Meng, Serangoon Junior College
  • Toh Kim Sing, Temasek Secondary School

2005

  • Paul Cheon Yuen, Anglo Chinese School (Independent)
  • Yeap Kar Wei, Anglo Chinese School (Independent)
  • May Devan-Cheok Lai Ling, Christ Church Secondary School
  • EDwin Cher Chuan Lim, Victoria Junior College
  • Lydia Yap Sheau Wei, Anglo Chinese School (Independent)

2004

  • Alistair Chew, Anglo Chinese School (Independent)
  • Patrick Soo Mun Keong, Anglo Chinese School (Independent)
  • See Teck Hock, Anglo Chinese School (Independent)

DESIGNED BY EAST COAST MEDIA